LPIAA

Latvijas Patērētāju interešu aizstāvības asociācija

LatvianRussian (CIS)
Stāsies spēkā jaunā ES regula par viesabonēšanu - "Viesabonē kā mājās" vēl vismaz 10 gadus PDF Drukāt E-pasts
Autors Andrejs Vanags   
Pirmdiena, 27 jūnijs 2022 14:53
Vīrietis iet garām pasaules kartei, runājot pa mobilo telefonu
Avots:mohamed Hassan no Pixabay.

Jaunā ES regula par viesabonēšanu publiskajos mobilo sakaru tīklos, kura stāsies spēkā 2022.gada 1.jūlijā pagarinās ES viesabonēšanas noteikumus uz vēl vismaz 10 gadiem, ļaujot ES patērētājiem arī turpmāk zvanīt, rakstīt īsziņas un izmantot mobilo datu pakalpojumus ES robežās par tādu pašu cenu kā mājās ("Viesabonē kā mājās").

Princips "Viesabonē kā mājās" (Roam Like At Home) tika ieviests sākot ar 2017.gada 15.jūniju atbilstoši ES regulai Nr. 531/2012, kura zaudēs spēku 2022.gada 30.jūnijā. Tādēļ ES institūcijas veica viesabonēšanas noteikumu pārskatīšanu, pieņemot jaunu regulu un, tādējādi, nodrošinot režīma "Viesabonē kā mājās" nepārtrauktību.

Līdz ar jau iepriekš pieņemto viesabonēšanas noteikumu saglabāšanu, jaunā regula paredz patērētājiem arī vairākas papildu garantijas, tajā skaitā:
  • tiesības citās ES dalībvalstīs saņemt tādas pašas kvalitātes un ātruma pakalpojumus, kādus viņi saņem savā dalībvalstī ar noteikumu, ka šādi pakalpojumi ir tehniski pieejami viesabonenta apmeklētās valsts tīklā. Tādējādi, jaunā regula aizliedz iepriekš izplatīto praksi samazināt viesabonēšanā pieejamo pakalpojumu kvalitāti (piemēram, pārslēgt savienojumu no 4G uz 3G);
  • brīdināšana par iespējamām papildu izmaksām, kad patērētāji ceļo tuvu ES robežai vai arī ar kuģi vai lidmašīnu un patērētāja telefons savienojas ar mobilo vai satelīta tīklu, kurš nav ES dalībvalsts tīkls. Tas nodrošinot patērētājiem labāku aizsardzību pret negaidīti lieliem rēķiniem;
  • piekļuve neatliekamās palīdzības dienestiem bez papildu maksas – gan zvanot, gan sūtot īsziņu, tostarp nosūtot informāciju par zvanītāja atrašanās vietu. Viesabonēšanas operatoriem būs jānodrošina automātiskā ziņojuma (piemēram, īsziņas) nosūtīšana klientiem par to, ka viesabonents var bez maksas piekļūt neatliekamās palīdzības dienestiem, zvanot uz vienoto Eiropas neatliekamās palīdzības numuru "112". Minētajā ziņojumā ir arī jāievieto saite uz īpašu bezmaksas tīmekļa vietni, kas pieejama personām ar invaliditāti un sniedz informāciju par alternatīviem piekļuves līdzekļiem neatliekamās palīdzības dienestiem.

Diemžēl, jaunā regula nerisina jautājumus saistībā ar paaugstinātiem tarifiem zvanot no savas mītnes valsts uz citām ES dalībvalstīm. Tādējādi šī joma joprojām paliek nesakārtota ES līmenī.

 
 
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack