LPIAA

Latvijas Patērētāju interešu aizstāvības asociācija

LatvianRussian (CIS)
Kas jāņem vērā patērētājiem, kuriem tūrisma operators naudas atmaksas vietā piedāvā vaučeru? PDF Drukāt E-pasts
Autors Andrejs Vanags   
Ceturtdiena, 18 jūnijs 2020 13:49
Saraksta attēls

Saeima 2020.gada 5.jūnijā pieņēma Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumu, kura 46.pantā ir paredzētas tūrisma operatoru tiesības izsniegt vaučerus naudas atmaksas vietā, tajā pašā laikā saglabājot ceļotāja tiesības atteikties no piedāvātiem vaučeriem, vienoties par citu risinājumu (piemēram, atmaksas grafiku) vai arī prasīt naudas atmaksu nekavējoties. Tādējādi jāsecina, ka Latvijā ir ieviesta brīvprātīgu vaučeru sistēma.

Lai arī Ekonomikas ministrija (EM) savā mājaslapā ir publicējusi skaidrojumu par jauno regulējumu ar kuru vajadzētu iepazīties katram ceļotājam, šajā rakstā versīsim ceļotāju uzmanību dažiem būtiskiem ar vaučieriem saistītiem aspektiem, kuri varēja palikt nepamanīti, tai skaitā no vaučera izrietošām tiesībām, kā arī tiesībām, kuras likums ceļotājiem neparedz.

Likums attiecas tikai uz vaučeru izsniegšanu tādiem ceļojumiem, kuri tika atcelti COVID-19 dēļ

Jaunais likums nosaka, ka, ja ceļotājam ir noslēgts līgums par kompleksu tūrisma pakalpojumu un kāda no pusēm ir vienpusēji izbeigusi līgumu Covid-19 infekcijas izplatības radītās ārkārtējās situācijas izsludināšanas dēļ Latvijas Republikā vai nepārvaramas varas apstākļu dēļ ceļojuma galamērķī saistībā ar Covid-19 infekcijas izplatību, tūrisma operators, ja tam ir izsniegta speciālā atļauja (licence) un spēkā esošs nodrošinājums, ir tiesīgs ceļotājam naudas atmaksas vietā noformēt apliecinājumu par neizmantotā ceļojuma vērtību.

Tas nozīmē, ka likums regulē tikai tos vaučerus (apliecinājumus), kuri tika izsniegti par COVID-19 dēļ atceltajiem ceļojumiem. Ja ceļojums tika atcelts citu iemeslu dēļ (piemēram, nepietiekams ceļojumam pieteikušos cilvēku skaits), bet COVID-19 dēļ operatoram trūkst līdzekļu naudas atmaksai, tad jāatceras, ka uz šiem gadījumiem jauns likums neattiecas.

No vaučera izrietošās tiesības

Likumā ir noteiktas šādas no vaučera izrietošās ceļotāja tiesības:

  1. tiesības izmantot vaučeru jebkuru citu ceļojumu iegādei pie konkrētā tūrisma operatora. Ceļotājs ir tiesīgs izmantot vaučeru gan viena, gan vairāku ceļojumu iegādei, turklāt neatkarīgi no tā vai ceļojums tika iegādāts pie paša tūrisma operatora vai pie kāda no tūrisma aģentiem. Ceļotājs ir arī tiesīgs izmantot ceļojumu iegādei tikai daļu no vaučera;
  2. tiesības saņemt neizmantoto vaučera summu pēc vaučera izmantošanas termiņa beigām, ja vaučera summa minētajā termiņā tā arī netika izmantota pilnībā vai daļēji. Tūrisma operatoram ir pienākums atmaksāt ceļotājam neizmantoto naudas summu 14 dienu laikā no apliecinājuma izmantošanas termiņa beigām. Tas nozīmē, ka naudas atmaksa jāveic automātiski, negaidot ceļotāja iesniegumu!

Ja ceļotāju interesē arī citas iespējas, tad par tām ieteicams vienoties ar tūrisma operatoru atsevišķi.

Ceļotāja tiesības par kurām ieteicams vienoties atsevišķi

Jaunā likumā noteikts, ka ceļotājs vaučeru var nodot citai personai vai personu grupai, par to iepriekš vienojoties ar tūrisma operatoru. Šī iemesla dēļ, gadījumā, ja paredzat, ka ceļojuma dalībnieku sastāvs var mainīties (piemēram, nākamo ceļojumu plānojat pēc ilgāka laika posma), iesakam vērsties pie tūrisma operatora, lai vienotos par iespēju nodot vaučeru citai personai. Tiesa gan, tūrisma operators var šim priekšlikumam nepiekrist.

Tāpat likums neparedz ceļotāja tiesības saņemt naudu arī pirms vaučera izmantošanas termiņa beigām, ja ceļotājam tada nepieciešamība rodas (piemēram, finansiālu grūtību dēļ). Tādēļ, ceļotājam jārēķinās ar to, ka pēc vaučera saņemšanas tūrisma operators var nepiekrist naudas atmaksai pirms termiņa.

Ceļotājiem ir jāņem vērā arī tas, ka likums negarantē viņiem iespēju apmaiņā pret vaučeru saņemt tādu pašu ceļojumu, kurš tika atcelts bez papildu samaksas.

Piemēram, tūrisma operators ārkārtas situācijas dēļ atcēla ceļojumu uz Romu, kuram bija jānorisinās no 2020.gada 1.maija līdz 15.maijam un piedāvāja ceļotājam vaučeru par ceļojuma summu. Ceļotājs piekrīta saņemt vaučeru un vēlāk nolema, ka izvēlēsies tādu pašu ceļojumu (tas pats galamērķis, tādi paši pakalpojumi u.tml.) 2020.gada septembrī. Tomēr vēlāk noskaidrojās, ka jauns ceļojums maksā vairāk, nekā atceltais ceļojums. Šajā gadījumā likums neparedz ceļotāja tiesības samaksāt par jauno ceļojumu tikai ar vaučeru, līdz ar to ceļotājam var nākties piemaksāt par jauno ceļojumu.

Šo iemeslu dēļ aicinam ceļotājus, kuriem naudas apmaksas vietā piedāvā saņemt vaučerus un kuri ir gatavi piekrist šim risinājumam, vienoties par augstāk minētām papildu tiesībām ar attiecīgo tūrisma operatoru pirms piekrišanas vaučera saņemšanai izteikšanas. Gadījumā, ja vienošanos panākt neizdodas, atgādinām, ka vaučeri ceļotājiem nav obligāti un ceļotājiem ir tiesības no tiem atteikties.

Rakstā izmantotā attēla autors ir mohamed Hassan no Pixabay.

Pēdējās izmaiņas: Ceturtdiena, 25 jūnijs 2020 10:33
 
 
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack